DOI: 10.31653/1819-3293-2023-1-28-30-38

Пристрій для контролю ультрафіолетового випромінювання

Ультрафіолетове випромінювання (УФВ) є одним з головних фізичних факторів, що визначають плин життєвих процесів. Поряд з головним джерелом УФВ – Сонцем, у різноманітних сферах життєдіяльності людини застосовуються штучні джерела УФВ, що відрізняються за спектральним складом та потужністю. УФВ є підґрунтям для багатьох біологічних процесів у організмах людей та тварин, що обумовлює актуальність досліджень в галузі створення вимірювальних перетворювачів, що забезпечують отримання достовірної інформації. Другим чинником, що сприяє розробці та впровадженню вимірювальних перетворювачів цього класу, є збільшення УФВ в діапазоні 0,280 … 0,315 мкм в наслідок деструкції озонового шару Землі.

Ultraviolet radiation (UVR) is one of the main physical factors that determine the course of life processes. Along with the main source of UVA, the Sun, artificial sources of UVA are used in various areas of human activity, differing in spectral composition and power. UVB is the basis for many biological processes in human and animal organisms, which makes research in the field of developing measuring transducers that provide reliable information relevant. The second factor that contributes to the development and implementation of measuring transducers of this class is the increase in UVB in the range of 0.280 ... 0.315 μm due to the destruction of the Earth's ozone layer.

1. Бутенко, В.К., Добровольский, Ю.Г., Шабашкевич, Б.Г., Юрьев, В.Г. Дозиметры энергетической освещенности ультрафиолетового излучения типа "Тензор". // Технология и конструирование в электронной аппаратуре. - 2006. – Одесса: ОНПУ. – С. 43 – 45.
  2. Моргунов, В. Н. Основы метеорологии, климатологии: учебник для вузов / В. Н. Моргунов. – Ростов-на-Дону: Феникс, 2005. – 331 с.
  3. Pat. FR 2685767 A1 France. Un dispositif de mesure d'intensité de rayonnement solaire ultraviolet direct et total.
  4. Пат. 97193 Российская Федерация, МПК МПК7: G01J1. Пиранометр для измерения ультрафиолетовой солнечной радиации / А.В. Козлов, Б.Д. Белан, Е.В. Жидовкин; заявитель и патентообладатель Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Институт оптики атмосферы им. В.Е. Зуева Сибирского отделения Российской академии наук; опубл. 27.08.2010.
  5. Гуляев, Ю.В., Меш, М.Я., Проклов, В.В. Модуляционные эффекты в волоконных световодах и их применение. – М.: Радио и связь, 1991. – 150 с.
  6. Рыбалтовский, А.А., Бутов, О.В. Савельев, Ю.К., Чаморовский, Ю.К. Фоточувствительность иттербиевых волоконных световодов с сердцевиной из кварцевого стекла с добавкой алюминия и фосфора. // Письма в ЖТФ, 2016. – Т. 42. – Вып. 10. – С. 1 – 8.
  7. Бусурин, В.И., Носов, Ю.Р. Волоконно-оптические датчики: физические основы, вопросы расчета и применения. – М.: Энергоатомиздат, 1990. – 256 с.
  8. Сандлер, А.К. Моделирование акселерометра маятникового типа. // Вісник Черкаського державного технологічного університету. Серія: Технічні науки. – 2019. – № 1. – Черкаси: ЧДТУ. – С. 75 – 81.
  9. Сандлер, А.К. Чувствительный элемент волоконно-оптического акселерометра на основе сапфирового стекла. // ІХ міжнародна науково-методична конференція "Суднова електроінженерія, електроніка і автоматика", 05 – 06 листопада 2019 р.: матеріали конференції. – Одеса: НУ "ОМА". – 2019. – С. 27 – 33.